Terapeuta zajęciowy
Branża: opieki zdrowotnej (MED)
Symbol cyfrowy zawodu: 325907
Symbol i nazwa kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie: MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej
Terapeuta zajęciowy to zawód przyszłościowy. Terapeuta zajęciowy jako profesjonalista wchodzi w skład zespołu terapeutycznego w placówkach medycznych, społecznych i edukacyjnych. Rosnące potrzeby społeczeństwa związane ze zwiększaniem się ilości osób w podeszłym wieku, pacjentów z demencją czy osób z specjalnymi potrzebami sprawia, że zapotrzebowanie na terapeutów zajęciowych dynamiczne wzrasta.
Terapia zajęciowa jest profesją nakierowaną na potrzeby człowieka, zajmującą się również promowaniem zdrowia. Poprzez zastosowanie różnych metod, form oraz technik terapii zajęciowej w procesie kompleksowej rehabilitacji terapeuta zajęciowy podejmuje działania mające na celu poprawę funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego pacjenta, a w przypadku trwałej utraty tych funkcji wypracowanie funkcji zastępczych. Terapeuta zajęciowy planuje indywidualny i grupowy program terapii dostosowany do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Ustala plany zajęć terapeutycznych oraz scenariusze zajęć.
Okres kształcenia wynosi 2 lata (IV semestry). Kształcenie realizowane jest w formie stacjonarnej ? nauka odbywa się przez 3 dni w tygodniu.
Nauka w zawodzie terapeuta zajęciowy jest całkowicie BEZPŁATNA. Mogą ją podjąć osoby dorosłe, które ukończyły 18 rok życia (brak górnej granicy wiekowej), posiadające co najmniej wykształcenie średnie (NIE WYMAGAMY MATURY ? wystarczy ukończona szkoła średnia np. liceum, technikum, liceum uzupełniające po zasadniczej szkole zawodowej) ? zapraszamy do kształcenia również osoby posiadające wykształcenie wyższe, które chcą zdobyć nowy zawód lub nowe kwalifikacje zawodowe.
Słuchacze kształcą swoje umiejętności zawodowe w wyposażonych w profesjonalny sprzęt pracowniach szkolnych, a także realizują praktyczną naukę zawodu, w skład której wchodzą zajęcia praktyczne oraz praktyka zawodowa. Szkoła zapewnia miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu, do których kierowani są słuchacze.
Słuchacze mogą bezpłatnie korzystać ze zbiorów biblioteki i czytelni szkolnej, które wyposażone są w materiały potrzebne do kształcenia w zawodzie.
Słuchacz, który ukończy szkołę otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły policealnej (wydane na druku określonym w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków).
W celu uzyskania kwalifikacji zawodowych słuchacz przystępuje do egzaminu zawodowego, składającego się z części pisemnej i części praktycznej, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Egzamin ten słuchacz zdaje w szkole, ponieważ posiada ona status ośrodka egzaminacyjnego. Słuchacz, który zda egzamin zawodowy, otrzymuje ??certyfikat kwalifikacji zawodowej oraz dyplom ?zawodowy, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, a także ?Europass ? Suplement do Dyplomu ?Zawodowego (wydany w języku polskim i angielskim), który stanowi uzupełnienie informacji zawartych ?w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez ?pracodawców i instytucje zagraniczne.
Absolwent zawodu terapeuta zajęciowy jest przygotowany między innymi do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- budowania relacji terapeutycznych z podopiecznym, jego rodziną, środowiskiem i zespołem wielodyscyplinarnym,
- rozpoznawania i diagnozowania potrzeb biopsychospołecznych, stanu funkcjonalnego podopiecznego przez terapeutę zajęciowego we współpracy z zespołem wielodyscyplinarnym,
- planowania indywidualnego i grupowego programu lub planu działań terapeutycznych na podstawie diagnozy terapeutycznej, uwzględniającej możliwości, potrzeby, zainteresowania i sposób funkcjonowania podopiecznego, jego środowisko i specyfikę placówki,
- organizowania działań w zakresie terapii zajęciowej w celu poprawy funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego podopiecznego oraz jego integracji społecznej i zawodowej,
- ewaluacji procesu terapeutycznego na podstawie dokumentacji i oceny prowadzonej terapii zajęciowej.
Absolwent może podjąć zatrudnienie między innymi w:
- placówkach rehabilitacji,
- szpitalach,
- sanatoriach,
- domach dziennego pobytu,
- domach pomocy społecznej,
- warsztatach terapii zajęciowej,
- klubach seniora,
- innych placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej.